Loading...
Join 2019-09-13T18:00:11+00:00

EXPERIENCE A GROUP

Groups meet regularly, typically weekly, and engage in a 75-minute session with about 8-12 other leaders. They are facilitated by a volunteer leader and co-leader, and are confidential, authentic and diverse, with a focus on topical learning. Members challenge each other to grow in all aspects of life and stress accountability. Every year, groups explore three topical modules that last about 10 weeks each. LeaderImpact also offers other events, training opportunities, business tours, global opportunities and social activities.

FIND YOUR CITY

Fill out the form below to join an event or group in a city near you.

If you don’t see a group listed near your location, contact us and we can help you find one.

CANADA

ALBERTA

Adshade Group

Tuesday 6:30-7:30am
PCL Construction Mgmt. Elbow Boardroom, 2882 11th St. NE
Facilitator: Tim Adshade, Duncan Fitzpatrick

Boguslavsky Group

Wednesday 7:00-8:30am
Sable Developments Boardroom 101 10 St NW
Facilitator: Sam Boguslavsky

Campbell Group

Thursday 7:00-8:00am
Inceptor Energy Boardroom 800, 350 – 7th Avenue S.W.
Facilitator: Jeff Campbell

Cyr Group

Monday 4:00-5:30pm
340 7th Ave SW, BMO Building, Suite 800
Facilitator: Fern Cyr

Edgelow Group

Thursday 7:00-8:00am
Heart & Stroke Foundation 119 14 St NW #200
Facilitator: Bruce Edgelow, Jennifer Diakiw

Grinde Group

Tuesday 7:00-8:00am
Royal Bank HQ Bdroom Dome Tower, 333 7th Ave SW, Suite 1400
Facilitator: David Grinde

Hastings Group

Thursday 7:00-8:00am
Heart & Stroke Foundation 119 14 St NW #200
Facilitator: Donna Hastings, Darrel Janz

Littlejohn Group

Wednesday 7:00-8:30am
ATB Boardroom Eighth Avenue Place Suite 600, 585 8th Avenue SW
Facilitator: Matthew Littlejohn

Mulder Group

Wednesday 7:30
Ricky’s Grill, 12101 Lake Fraser Dr SE
Facilitator: Randy Mulder

Sedrak Group

Friday 2:00-3:00pm
Brentwood Mall Co-op Boardroom, 4122 Brentwood Rd NW
Facilitator: Tibi Ribi, Nick Sedrak

Collins Group

Thursday 7:00-8:00am
Sawridge Inn 4235 Gateway Blvd
Facilitator: Paul Collins

McCallum Group

Thursday 7:00-8:00am
Cora’s Restaurant Sherwood Park
Facilitator: Gord McCallum

Wiens Group

Thursday 7 – 8am
Chop Restaurant Sutton Place Hotel 10235 101 St.
Facilitator: Darrell Wiens, Kevin Machado

No groups at this time

Epp Group

Wednesday 12:00 – 1:00pm
N/A
Facilitator: Angela Epp

Ed Ho Group

Tuesday 6:30am
N/A
Facilitator: Ed Ho

Verity Group

Tuesday 6:30pm
N/A
Facilitator: Verna Verity

Young Leader’s Group

TBA
N/A
Facilitator: Ryan Gaunce

BRITISH COLUMBIA

CBC

Thursday, 7:00am
2940 Clearbrook Rd
Facilitator: Gerry Wiebe & Gary Davey

Ecodairy

Friday  7:00am
1356 Sumas Way
Facilitator: Ryan Wiebe & Michelle McEachern

Pan Pacific

Wednesday, 7:00am
34079 Gladys Avenue
Facilitator: Brian Falls

Phantom Screens

Friday  7:00am
30451 Simpson Rd
Facilitator: Jove Loewen

New Westminster – Rose Security

Wednesday 7:30 – 8:45am
Rose Security, Suite 260 – 500 Sixth Avenue
Facilitator: John Rose, john@rosesecurity.com

Third Space

Wednesday, 7:00am
Third Space Coffee
Facilitator: Chris Pequin, Christina Camilleri

Loeppky Group

Wednesday, 12:00pm
TBA
Facilitator: Todd Loeppky

Pequin/Stover Group

Wednesday, 12:00pm
Landmark 1. Suite #201, 1726 Dolphin Ave.
Facilitator: Chris Pequin, Seth Stover

West Kelowna Group

Friday, 7:00am
Blenz Coffee, 3645 Gosset Rd
Facilitator: Chris Pequin

Langley

Wednesday 7:30 – 8:45am
Goossen & Associates, 20238 Fraser Highway, Unit 211, Langley, BC
Facilitator: Craig Johnson- cjohnson@deltacontrols.com

Langley/Surrey Women Leaders Group

Friday  8:00 – 9:00am
Power to Change Building Atrium, 20385 64 Ave, Langley
Facilitator: Jacklyn Bay- bunchofbays@shaw.ca
Contact: Dorothy Schroeder- dorothys@leaderimpact.com

Men’s Group

Wednesday 7:30 – 8:45am
Lelam Arts & Cultural Cafe, 100-23285 Billy Brown Rd, Fort Langley, BC
Facilitator: Jim Shopland- jim@shoplandhealth.ca

North Langley

Tuesday, 7:30-8:45 am
Eco Fuel Systems, Unit 2, 20043 92A Ave. Langley V1M 3A5
Facilitator: Jim Shopland- jim@shoplandhealth.ca

South Surrey/ White Rock

Tuesday 8:00 – 9:00am
Bean Around the World, 1400 Johnston Rd, White Rock, BC V4B 0A6
Facilitator: Dave Ellis- ellis.dave7@gmail.com or Greg Meeres- greg@boldfishvideo.com

Cloverdale (South Surrey)

Thursday 7:00 – 8:15am
Starbucks – 17967 56 Ave, Surrey, BC V3S 1E2
Facilitator: Ricardo Moromisato- rmoromisato@coppertreeanalytics.com

Surrey Young Leaders Group

Monday 7:00 – 8:30pm
Tim Hortons – 10320 152 St, Surrey, BC V3R 4G8
Facilitator: Enoch Weng- enochwengfinance@gmail.com, Eddy Leung- Eddyleung899@gmail.com

Crestwood Corporate Group

Wednesday 7:30 – 8:45am
BG Urban Cafe, 13711 International Pl, Richmond, BC V6V 2Z8
Facilitator: Russ Swaim, russs@leaderimpact.com

East Vancouver Group

Tuesday 12:00 – 1:00pm
Primerica, 1985 East 39th Ave., Vancouver, BC
Facilitator: Tony & Annette Chia, achiayvr@gmail.com

Ironwood-Richmond Group

Thursdays, 12- 1 pm
V-tech, 12111 Jacobson Way, Richmond, BC V6W 1L5
Facilitator: Philip Ma, philip.ma@hpe.com

Vancouver Downtown

Wednesdays, 12-1 pm
NAI Commercial, 1075 W Georgia St., Ste 1300, Vancouver, BC
Facilitator: Ivan Chen, ivanchencfp.gmail.com

West Broadway Group

Wednesdays, 5:30-6:30pm
777 West Broadway Suite 900, Vancouver, BC V5Z 4J7
Facilitator: Peter Quek, peterq@leaderimpact.com

Young Leaders Group

Mondays, 5:30-6:45pm
VentureLabs, 555 West Hastings St, 11th Floor, Vancouver, BC
Facilitator: Vitaly Kan, blackenore@gmail.com

MANITOBA

No Groups at This Time

Thiessen Group

Thursday 7:00am
Smitty’s Southland Mall, 777 Norquay Dr.
Facilitator: Alvin Thiessen

Downtown Group

Friday 7:00am
Stantec – 500-311 Portage Ave.
Facilitator: Eric Wiens

Fermor Group

Friday 7:00am
IDC Communications, 1385 Niakwa Road East
Facilitator: Lorne Plett, Justin Plett, Cam Rowland

Fermor Women’s Group

Thursday 7:00am
IDC Communications, 1385 Niakwa Rd E
Facilitator: Ingrid Plett

Gateway Group

Thursday 6:45-8:00am
Gateway Professional Centre, 875 Gateway Road
Facilitator: Art Pauls

River Heights

Thursday 7:00am
Integrity Painting – 171 Waterloo Street
Facilitator: Ron Klassen

Young Professionals

Friday 6:30am
Stellas Osborne Village, 166 Osborne St.
Facilitator: Ivy Oliveira

ONTARIO

Brantford Group

Thursday 7:00-8:00am
Royal LePage Action Realty, 766 Colborne St E.
Facilitator: David DeDominicis, Mike Carter

Burlington Men’s Group

Friday 6:30am
Innovation Office, Tech Place 5500 North Service Rd, Suite 801
Facilitator: Peter Jowahir, Brian Vanstone

Burlington Women’s Group

TBA
TBA
Facilitator: Jessica Chard

Beattie Group

Monday 7:00am
Buell St. Bistro
Facilitator: Pierre Atchison, Steve Castle

Chipman Group

Friday 7:00am
Chipman Building 51 King St E
Facilitator: Brent Collette, Tim Roth

Cornerstone Medical

Monday 7:00am
Strowger Blvd.
Facilitator: Marjorie McCullough

Country Club Group

Tuesday 7:00am
Brockville Country Club, 1548 King St W
Facilitator: Bob Castle, Don Heron

Mayor’s Group

Thursday 7:00am
Brockville City Hall
Facilitator: Don Heron, Henry Boer

Young Guns

Thursday 7:00am
Keystorm Pub, 2 Court House Ave
Facilitator: Josh Bennett

Ladies Whitby Group

Wednesday 7:00am
BTS Boardroom, Unit 4, 413 Dundas East
Facilitator: Kate Collver, Samantha Brighton, Frances Logan

Oshawa Group

Wednesday 7:15am
17 King Street East, 3rd Floor
Facilitator: Tim Dailey, Paul Hood

Oshawa Group 2

Thursday 12:00pm
Boardroom at Their Opportunity, 50 Simcoe Street N
Facilitator: David C. Imler

Oshawa Women’s Group

Wednesday 7:00-8:30am
Charity Hub Bldg, 50 Simcoe Street N
Facilitator: Penny Waller

Pickering Group

Thursday 7:00am
Buskero Boardroom, #1, 1738 Orangebrook Court, Pickering.
Facilitator: Rod Smith, Edward Van Gennip

Whitby Group

Thursday 7:00am
BTS Boardroom, Unit 4, 413 Dundas East
Facilitator: John Bakker

Etobicoke Women’s Group

Wednesday 7:00-8:30am
10 Four Seasons Place, Unit 401
Facilitator: Peggy Tyers, Jodie Rogers

Jefkins Group

Friday 7:15am
10 Four Seasons Place, Suite 401 (Burnamthorpe/427)
Facilitator: John Jefkins, Pieter Van Niekerk

Bodner Group

Thursday 7:00 – 8:30am
25 Main St W Suite 1215
Facilitator: Don Bodner

Duerksen/ Abraham Group

Thursday 7:00am
Chotel
Facilitator: Art Duerksen, Matt Abraham

Groen/ Bruzewski Group

Monday 7:00am
294 Caroline St.
Facilitator: Jerry Groen, Pawel Bruzewski

King/ Merchant Group

Wednesday 7:00am
Chotel
Facilitator: Mike King, Joe Mercanti

Mclean/ Groen Group

Tuesday 7:00am
294 Caroline St.
Facilitator: Bruce McLean, Gary Groen

Mercanti/ Couture Group

Friday 7:30am
130 Jackson St. E
Facilitator: Sam Mercanti, Andre Couture

Mercanti/ Mercanti Group

Thursday
130 Jackson St. E
Facilitator: Sam Mercanti, PJ Mercanti

SW London Group

TBA
TBA
Facilitator: Perry Wilson

Brandstatter Group

Tuesday 7:00 am
Suite 603, 350 Burnhamthorpe Road West
Facilitator: Albert Brandstatter, Don Weiss

Frappier Group

Tuesday 7:00am
2855 Argentia Road – Unit 2
Facilitator: Pierre Frappier, John Knott

Henderson Group

Tuesday 7:00am
2855 Argentia Road – Unit 2
Facilitator: Paul Henderson

Hinzlemen Group

Monday 7:00am
N/A
Facilitator: Gregg Hinzlemen

Alexander

Monday
N/A
Facilitator: Rob Alexander, Alan Paton

Beaumont

Monday
N/A
Facilitator: Waine Murray, Daryl Beaumont

Singor Drohomyrecky Group

Monday 7:00am
N/A
Facilitator: Anthony Drohomyrecky

Singor Louter Group

Thursday 7:00am
N/A
Facilitator: Ric Singor

Anastasopoulos Group

Friday 6:30am
Martyn, Dooley & Partners LLP , 610 Chartwell Rd #200
Facilitator: George Anastasopoulos

Bissett Group

Wednesday 6:30 – 7:45am
Chartwell Church, 228 Chartwell Rd, Boardroom
Facilitator: Craig Bissett

Cathie O Group

Tuesday 7:00am
Eggsmart Restaurant, 280 North Service Rd.
Facilitator: Cathie Ostapchuk

Clark / Hamilton Group

Thursday 6:30am
Magnes Group, 1540 Cornwall Rd.
Facilitator: Gord Clark, Steve Hime, Bill Hamilton

Derek Miller Group

Thursday 7:00 – 8:15am
Chartwell Church, 228 Chartwell Rd, Fish Bowl
Facilitator: Derek Miller

Kavanagh Group

Friday 6:30 – 8:00am
Magnus Group, 1540 Cornwall Rd
Facilitator: Chris Kavanagh

Lacey Group

Thursday 6:45 – 8:00am
Core On-Line Marketing, 136 Church St #3a
Facilitator: Dwight Lacey, Yong Kim

McCarthy Group

Tuesday 7:00am
Glenn Abby United Church, 1469 Nottinghill Gate
Facilitator: Brian McCarthy

Oakville Women’s Group

Thursday 7:00 – 8:30am
Kerr Street Mission, 485 Kerr St.
Facilitator: Janice Berg, Lori Sartor

Ostapchuk Group

Wednesday 6:30am
Magnes Group, 1540 Cornwall Rd.
Facilitator: Stephen Ostapchuk, Mike Reinders

Vince Group

Thursday 7:00am
Encore Market Engagement, Suite C-101, 2421 Bristol Circle
Facilitator: Don Vince

Young Professionals Group

Friday 6:30 – 8:00am
245 Wyecroft Rd, Suite 4
Facilitator: Joel Gretton, Cam Sullivan

AMJ Group/ East 1

Tuesday
AMJ Van Lines
Facilitator: Denis Levesque

Bateman Group/ South 1

Thursday 7:00am
Oneway Ministries
Facilitator: Paul Bateman

Charlebois Group/ Downtown

Tuesday 7:00am
RE/MAX Bronson
Facilitator: Colt Charlebois

Downtown 2

Friday
N/A
Facilitator: Stu Beare, Jim Miller

Hyde Group/ Kanata North

Tuesday 7:00am
Vandenberg Architects
Facilitator: Steve Hyde

Hyde Group/ Kanata South

Friday 7:00am
Vandenberg Architects
Facilitator: Steve Hyde, John Gray

Kanata 3

Wednesday
KBC
Facilitator: Brent Whaley, Ray Bonhomme

Kemptville

Wednesday
Kollard Engineering
Facilitator: Jeff Ritskes

Leblanc Group/ Downtown 2

Thursday 7:00am
Downtown
Facilitator: Marc LeBlanc

Monette Group/ Carleton Place

Wednesday 7:00am
Rental Village
Facilitator: Shawn Monette

Manotick

Wednesday 7:00am
Royal LePage Real Estate
Facilitator: Michael Adams

Orleans 2

Thursday
Bibles for Missions
Facilitator: Shane Patriquin, Nino Marte

Osgoode / South 4

Thursday
N/A
Facilitator: Steve Quinn

Ottawa Hospital

Thursday
General Hospital
Facilitator: Yves Anglehart, Steve Hyde

Perth

Thursday
Dyke Accountants
Facilitator: Jordi Wills, Rob Dyke

Royal Ottawa

Tuesday
Royal Ottawa Golf Club
Facilitator: John Brooks

Smith Falls 1

Wednesday
Wills Transfer
Facilitator: Terry Wills

South 2

Tuesday
Oneway Ministries
Facilitator: Tim Klein

South 3

Friday
Rideau Carleton Raceway
Facilitator: Kari Yli-Renko, Steve Quinn

South 5

Friday
Oneway Ministries
Facilitator: Randy Haw

Stittsville 1

Monday 7:00pm
9 Kintail Court
Facilitator: Mat Martin

Stittsville 2

Wednesday
27 Fringewood Dr
Facilitator: Randy Haw

Wakefield

Thursday
N/A
Facilitator: Charlie McNulty

Wanderers Group/ Ottawa East

Friday 7:00am
Verona Steak and Pizza
Facilitator: Karl Ruban

Campbell Group

Wednesday 7:00am
Yonge & St. Clair
Facilitator: Stuart Campbell

DeKuyper Group

Wednesday 7:00am
4th Floor TD North Tower – 77 King Street West
Facilitator: Stephen DeKuyper, Anesu Nyamuda

Downtown Women’s Group

Wednesday 7:00am
Le Marche in Brookfield Place (Union Station), 181 Bay St.
Facilitator: Trish Walker, Ana deMelo

Hartley Group

Tuesday 7:30am
#1210-155 University Ave.
Facilitator: Stuart Hartley

IBMG Group

Tuesday 7:00 – 8:30am
IBMG offices, 3219A Yonge St
Facilitator: John Havercroft

Murphy Group

Wednesday 7:00am
4th Floor TD North Tower – 77 King Street West
Facilitator: Peter Murphy

ONG Group

Thursday 7:00am
425 King St. East
Facilitator: Roger Ong

Pike-Page Group

Thursday 7:00am
Croissant Express Cafe – 60 Yonge St.
Facilitator: Jim Pike, Matthew Page

Positano Group

Wednesday 7:00am
Yonge & St. Clair
Facilitator: Robert Positano

Young Entrepreneur Group

TBA
Accedo, 14 Duncan St.
Facilitator: Calvin Quek, Gregg Hinzelman

AMJ Group

Tuesday 7:00am
AMJ Campbell – 196 Hillmount Rd, Markham
Facilitator: Denis Frappier, Don Van Meer

Aurora Group

Tuesday 7:00am
Apple Suites, 16 industrial Pkwy S.
Facilitator: Dave Town, Stephen Clements

Aurora Women’s Group

Wednesday 7:00am
Apple Suites, 16 Industrial Pkwy S
Facilitator: Patricia Town

Markham East Group

Thursday 7:00
Century 21 Office, Markham
Facilitator: Doug Stirling, Mike Andrews

Markham Women’s Group

(starting soon)
TBD
Markham
Facilitator: Maryann Morales

Norton McMullen Group

Tuesday 7:00am
1 Valleywood Dr., Suite 200, Markham
Facilitator: Bruce Hynds, Rob Chung

Stouffville (Toyota) Group

Thursday 7:00am
Stouffville Toyota, 1288 Millard St.
Facilitator: Jack Ott, Mark Josephs, Yves Laliberte

Vaughan Group

Wednesday 7:00am
Flint Learning Solutions, 2300 Steeles Ave W, Suite 120
Facilitator: Mark Peterson, Russ Hiebert

SASKATACHEWAN

City Centre Group

Tuesday 7:45am
RBC, 4th Floor, 2010 11th Ave.
Facilitator: Mark Stefan, Rod Donison

Downtown Men’s Group

Thursday 7:00am
Regus, 7th Floor, Royal Bank Building, 2010 11th Ave.
Facilitator: Colin McAllister

South Albert Women’s Group

Thursday 7:15am
Regina Christian School, 2505 23rd Ave.
Facilitator: Nina Brailean

White City / Emerald Park Women’s Group

Wednesday 7:30am
White City
Facilitator: Rachelle Roberts

Downtown Group

Every 2nd & 4th Friday at 12:00pm
Saskatoon Club: 417 21st St E
Facilitator: Derek Shevkenek

Gedir Group

Friday 12:00pm
Continuity Boardroom 230 – 616 Main Street
Facilitator: Jerry Gedir

Giesbrecht Group

Wednesday 6:30pm
Ideas Inc., 120 Sonnenschein Way
Facilitator: Marcus Giesbrecht

Mark Group

Thursday 6:30am
Crazy Eggs: 2001 Avenue B N
Facilitator: Bobby Mark

Samuel Group

Thursday 6:30am
Grainfields: 810 Circle Dr.
Facilitator: Ben Samuel

Unger Group

Tuesday 7:00am
CEL/COMCO Bldg
Facilitator: Willie Unger

No Groups at This Time

QUEBEC

Groups in Development

Groups in Development

USA

Contact:

James Johanik
James.johanik@cru.org

Contact

Dennis Combrink

Contact

James Drake

Contact

Jim Furr

INTERNATIONAL

LeaderImpact has networks of leaders in cities around the world. For more information on how to engage with one of our global cities please contact leaderimpact@cru.org

Visit the Power to Change Resource Centre to order the Integrated Life Series.

Get in touch with your city leader and join a group.

  • By providing your email address you agree to receive occasional LeaderImpact related news and events. Unsubscribe at any time by following the unsubscribe links. LeaderImpact will never willfully sell, trade, rent, disclose or make available personally identifying information about you to any third party.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.